Najczęstsze pytania:

Tak, każdy współpracownik wyjeżdżający do pracy w Niemczech otrzymuje kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Karta EKUZ, upoważnia do korzystania ze świadczeń medycznych, w nagłych potrzebach, we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.


CO WARTO WIEDZIEĆ O EKUZ:
  • Wyrobienie karty EKUZ jest usługą bezpłatną. Jeśli agencja pracy pobiera płatność za wystawienie takiego dokumentu, oznacza to, że jest nieuczciwa.
  • Warto też pamiętać, że Karta EKUZ uprawnia- tylko i wyłącznie- do leczenia w placówkach publicznej służby zdrowia na ternie krajów UE.
  • W EKUZ nie ma górnych limitów kosztów leczenia. Nie musisz się obawiać jak ochrona ubezpieczeniowa pokryje wydatki związane z Twoim leczeniem za granicą- ona po prostu musi je pokryć.
  • Pokrycie kosztów leczenia nie zależy od przyczyny, z powodu której się leczymy. Oznacza to, że z EKUZ zostaną pokryte koszty naszego leczenia niezależnie od sytuacji, w której zaszła konieczność skorzystania z pomocy medycznej.
  • Co ważne, karta EKUZ umożliwia leczenie na takich samych zasadach, jakie obowiązują w danym kraju. Więcej na temat dodatkowych kosztów, na stronie NFZ kliknij w link
A co na ten temat powie nasz pracownik - Anna Wróblewska?

"W 2012 roku wyjechałam do Niemiec, za pośrednictwem agencji - Work Express Sp. z o.o. Niestety po trzecim miesiącu pracy dostałam ciężkiego zapalenia płuc i byłam zmuszona do wizyty u lekarza. Na stronie NFZ znalazłam wszystkie placówki medyczne w moje okolicy, które podpisały kontrakt, z niemieckim odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia. Wybrałam się do najbliższej palcówki. Przy rejestracji pokazałam kartę EKUZ i bez problemu dostałam się do lekarza pierwszego kontaktu. Zapalenie płuc udało mi się wyleczyć dzięki przepisanemu antybiotykowi, niestety refundacja antybiotyku na terenie Niemiec nie była 100% dlatego musiałam dopłacić 20 euro z własnej kieszeni."

ZAMKNIJ

Tak, każda osoba współpracująca z naszą firmą ma odprowadzane wszystkie obowiązkowe składki ZUS. Dzięki regularnemu odprowadzaniu składek, gwarantujemy bezpłatny dostęp do placówek medycznych na ternie krajów członkowskich UE (Warto jednak Pamiętać, że jest to niemożliwe bez wcześniejszego otrzymania karty EKUZ).

ZAMKNIJ

Tu nie ma dobrej odpowiedzi. Czas na jaki wyjedzie opiekunka, zależy od wielu czynników. Staramy się wspólnie podejmować decyzje biorąc pod uwagę takie dane jak staż opiekunki czy stan zdrowia podopiecznego. Staramy się też dostosować do preferencji opiekunki, jeżeli dana osoba preferuje wyjazd na krótszy okres, np. jednego lub dwóch miesięcy zaproponujemy rodzinę, która poszukuje opiekunki właśnie na taki czas. Warto jednak pamiętać, że maksymalna długość oddelegowania wynosi obecnie 18 miesięcy u jednego pracodawcy na przestrzeni 38 miesięcy.

A co na ten temat powie nasz pracownik - Kamila Twardoch?

"Postanowiłam wyjechać do pracy z Work Express w 2013 roku. Zmusiła mnie do tego sytuacja finansowa. Przez długi czas opiekowałam się swoimi schorowanymi rodzicami wiec miałam doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Znałam też język niemiecki- może nie dobrze ale wystarczyło żeby się dogadać. Nie ukrywam, że trochę się bałam, słyszałam że ta praca potrafi nieźle dokopać. Na szczęście Pani Kasia Polak bardzo mi pomogła, dzięki niej udało mi się wybrać rodzinę tak, aby mój pierwszy wyjazd był dopasowany do moich umiejętności- jak to mówią pierwsze koty za płoty. Wyjechałam na 2 miesiące, to taki czas, że można spróbować swoich sił i trochę zarobić, a jeśli byłoby bardzo źle, to jakoś przetrwać. Okazało się, że ta praca- mimo że ciężka- spodobała mi się. od 2013 roku wyjeżdżam z Work Express regularnie. Mój najdłuższy wyjazd trwał jedenaście miesięcy."

ZAMKNIJ

Absolutnie nie. Jeśli chodzi o zakwaterowanie i wyżywienie, to te gwarantuje rodzina podopiecznego. Zdarza się, że pojawiają się problemy związane ze stawką żywieniową lub wręcz z wydzieleniem jedzenia przez rodzinę podopiecznego. Staramy się wtedy jak możemy aby wyjaśnić sytuację lub wręcz ściągnąć taką opiekunkę z powrotem do Polski. Niestety czynnik ludzi, to czynnik wysokiego ryzyka- nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zachowa się dana rodzina, możemy jedynie reagować z na zgłaszane przez naszych pracowników problemy.

A co na ten temat powie nasz pracownik - Patrycja Wójcik?

Z Work Express wyjechałam w 2011 roku, był to mój trzeci wyjazd, pierwszy z nowym biurem pośrednictwa pracy. Podpisałam wtedy półroczny kontrakt i wyjechałam trzy dni później. Był to zdecydowanie najgorszy wyjazd na jakim byłam, nie skończył się tragicznie tylko dzięki koordynatorowi, który uparł się, że ściągnie mnie z powrotem do polski. Rodzina wydzielała mi jedzenie i poniżała, było fatalnie, miałam głupie myśli i strasznie płakałam. Koordynator z tego biura podjęła decyzje za mnie- powiedziała wracasz jeszcze dziś! Przeżyłam z nimi ciężkie chwile ale dzięki temu wiem, że sprawdzają się w takich sytuacjach i można im ufać. Od 2011 roku jestem pracownikiem Work Express."

ZAMKNIJ

Oczywiście, to cześć procesu rekrutacyjnego. Jak to działa? Jako że de facto pracodawcą opiekuna jest rodzina podopiecznego, to ona podejmuje ostateczną decyzję. Nawet jeśli, pozytywnie przejdziesz proces rekrutacyjny w Work Express, musisz wiedzieć, że ostateczną decyzję podejmuje rodzina podopiecznego.

Jeśli w trakcie rozmowy, okaże się, że rodzinie nie spodoba się to co mówisz lub jak mówisz, zawsze mogą odmówić twojej kandydaturze. Pamiętaj jednak, że działa to w obie strony, to znaczy, że jeśli Ty będziesz miała/ miał zastrzeżenia do rodziny podopiecznego, również możesz zrezygnować z wyjazdu.

ZAMKNIJ

Oczywiście, że tak. Work Express Sp. z o. o. pozwala na samodzielny wybór miejsca pracy lub wspiera pracownika w wyborze optymalnego miejsca pracy (zgodnie z jego umiejętnościami i wymaganiami).

A co na ten temat powie nasz pracownik - Ewa Tropicka?

"Nasza współpraca z Work Express była bardzo dobra. Już od jakiegoś czasu szukałam pracy w Niemczech ale za każdym razem pośrednicy pracy mimo iż obiecywali, że będzie można wybrać rodzinę, prezentowali mi tylko tych podopiecznych z ciężkim stanem zdrowia - pewnie przez wzgląd na moje 15letniedoświadczenie. Ja już nie chciałam tak wyjeżdżać bo sama zaczęłam mieć problemy ze zdrowiem. Dopiero z Work Express udało mi się ustalić zasady na jakich mogłam pozwolić sobie na wyjazd, a i z wcześniejszym powrotem nie było problemu."

ZAMKNIJ

Wysokość zarobków zależy od kwalifikacji opiekunki, znajomości języka niemieckiego oraz stanu zdrowia osoby podopiecznej do której wyjeżdża opiekunka.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy obywatel polski wykonujący pracę na terenie Niemiec powinien otrzymać druk A1 (dawniej: E-101). Jeżeli firma nie zapewnia pracownikowi takiego dokumentu będzie to oznaczać, że zatrudnia go nielegalnie narażając tym samym na poważne konsekwencje prawne.

Osobom bez doświadczenia w opiece, nie jesteśmy w stanie zagwarantować otrzymania pracy. Zdarza się jednak, że w naszej bazie pojawiają się klienci, którzy nie cierpią na żadne przewlekłe choroby. Tym samym osoby te, nie wymagają fachowej opieki, a potrzebują jedynie wsparcia w wykonywaniu czynności domowych, których samodzielne wykonywanie jest dla nich niemożliwe ze względy na podeszły wiek. Takie osoby poszukują pracownika, który będzie dotrzymywać im towarzystwa czy pomoże zrobić zakupy, nie musi to być osoba z doświadczeniem w opiece.

A co na ten temat powie nasz pracownik - Aldona Zygmunt?

"W listopadzie 2010 roku skończyłam studia, przez dłuższy czas nie mogłam znaleźć pracy w zawodzie, w końcu sytuacja finansowa zmusiła mnie do pojęcia decyzji o wyjeździe. Początkowo chciałam wyjechać do Wielkiej Brytanii. Mama była sceptyczna co do tego pomysłu i zasugerowała mi wyjechać do Niemiec w formie opiekuna. Zaczęłam się tym interesować, czytałam opinie o pośrednikach i wreszcie wybrałam. Napisałam maila do Work Express z pytaniem czy w ogóle istnieją szanse na to by osoba bez doświadczenia znalazła taką pracę. Okazało się, że jest taka możliwość- i wyjechałam. Zdobyłam nowe, cenne doświadczenie i udało mi się zarobić na spłatę kredytu studenckiego."

ZAMKNIJ

Od naszych opiekunek wymagamy co najmniej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. Chcemy aby nasi niemieccy pracodawcy czuli się bezpiecznie w każdej sytuacji i aby mogli nam zaufać. Budowanie zaufania nie jest możliwe, gdy ktoś komu powierzamy bliską nam osobę, nie zna języka niemieckiego.

A co na ten temat powie nasz pracownik - Angelika Szklosz?

"Jakoś tak koło kwietnia 2009 roku podjęłam decyzję - chcę wyjechać do Niemiec jako opiekunka. Niestety mój niemiecki był słaby. Okazało się, że nie udało mi się przejść rekrutacji. Miesiąc później dostałam maila z informacją, że Work Express prowadzi kurs niemieckiego dla osób, które chcą wyjechać do pracy. Pomyślałam sobie, że taka okazja może się więcej nie powtórzyć i zapisałam się jeszcze tego samego dnia. Kurs trwał miesiąc i był bardzo intensywny ale udało mi się go zaliczyć. Wyjechałam do pracy w czerwcu. Z Work Express wyjeżdżam co jakiś czas. To dobry pracodawca."

ZAMKNIJ
przewiń w dół