Porady

Zastanawiasz się nad pracą jako opiekun seniora? Chcesz wyjechać za granicę, ale nie wiesz od czego zacząć? Dodatkowo zapewne masz wiele pytań dotyczących dokumentów, procesu rekrutacyjnego, organizacji wyjazdu i tego, co może spotkać Cię na miejscu pracy. Jakie kwalifikacje są potrzebne na stanowisko opiekuna? Czy Twoja znajomość języka niemieckiego będzie wystarczająca do zdobycia pracy? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy poradnik, który odpowiadając na najczęstsze pytania kandydatów na opiekunów pozwoli Ci rzetelnie przygotować się do procesu rekrutacji i zdobyć wymarzoną pracę.

Rozmowa rekrutacyjna, niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujemy, jest zawsze bardzo stresującym wydarzeniem w naszym życiu. Co zrobić aby wypaść na niej jak najlepiej? Należy przygotować się do rozmowy, odpowiadając sobie na kilka ważnych pytań:

 • jakie mam doświadczenie zawodowe,
 • jakie są moje mocne strony,
 • czy mam jakieś dodatkowe umiejętności, które mogą być moim atutem,
 • czy znam język niemiecki w stopniu komunikatywnym,
 • jakie mam oczekiwania względem pracodawcy.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

Jeśli masz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, opowiedz o nim rekrutowi. To nie musi być doświadczenie w opiece w Niemczech, może to być opieka nad członkiem rodziny lub nad podopiecznymi w hospicjum.

Pamiętaj!

 • Opowiadając o podopiecznych dla których pracowałeś, nie unikaj ciężkich tematów.
 • Staraj się opisać, jak wyglądała opieka nad podopiecznymi, o różnych problemach zdrowotnych.
 • Jeśli masz referencje, pokaż je rekruterowi. Jeśli jeszcze ich nie masz, zacznij o nie prosić

MOCNE STRONY

Zadaj sobie pytanie, w czym jestem dobry. Co jest moją zaletą. I powiedz o tym rekruterowi. Być może jesteś świetnym słuchaczem lub świetnie radzisz sobie ze stresem?

Pamiętaj!

Nie bój się dobrze mówić o sobie

DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI

Jeśli masz ukończone kursy lub szkolenia, które znacząco podnoszą Twoje kwalifikacje, wspomnij o tym. Do kursów i szkoleń zaliczają się też studia, na przykład z rehabilitacji czy pielęgniarstwa. Nie bój się powiedzieć posiadanym prawie jazdy. Pamiętaj jednak, że poinformowanie rekrutera o takim dokumencie, jest deklaracją „chcę jeździć samochodem w Niemczech”. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności za kierownicą, pomiń ten temat.

Pamiętaj!

Dodatkowe kursy i szkolenia, mogą znacząco podnieść Twoje wynagrodzenie. Jeśli widzisz możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, zrób to.

ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA

Wyjazd do pracy za granice, jest bardzo stresujący. Wiąże się z poważnymi konsekwencjami psychologicznymi: poczuciem osamotnienia, stresem związanym z odpowiedzialnością czy budowaniem zaufania. Z naszego doświadczenia wiemy, że opiekunowie którzy dobrze znają język niemiecki, dużo lepiej radzą sobie z asymilacją, budują lepsze relacje z podopiecznym i rodziną, rzadziej porzucają kontrakty. Wymóg dobrej znajomości języka niemieckiego wynika więc z troski o wspólne dobro.

Co rozumiemy przez komunikatywną znajomość języka niemieckiego?

 • To umiejętność komunikowania się w takim stopniu, który pozwala na odnalezienie się w różnych sytuacjach życiowych.
 • To umiejętność rozumienia tekstu mówionego, w stopniu pozwalającym na wychwycenie sytuacji wysokiego ryzyka.
 • To umiejętność wyrażania swojej opinii na różne tematy, powiązane z życiem codziennym.

Pamiętaj!

Często dobra znajomość języka niemieckiego i chęć oraz motywacja do pracy, wystarczy aby otrzymać pierwszą pracę w opiece.

OCZEKIWANIA WZGLĘDEM PRACODAWCY

Opowiedz o tym na czym Ci zależy, nie bój się mówić otwarcie o chorobach które ograniczają twoją sprawność, alergiach które nie pozwalają ci na pracę np. ze zwierzętami czy o nałogu jakim jest palenie. Dodatkowo, wspomnij o tym z kim chciałbyś pracować, jak długo i na jakich warunkach. Nie gwarantujemy, że znajdziemy ogłoszenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, ale szanse są większe jeśli powiesz nam na czym Ci zależy.

Pamiętaj!

 • Powiedz nam o swoich alergiach – nie chcesz chyba kichać przez cały wyjazd.
 • Jeśli masz jakieś przewlekłe choroby, powiedz o nich, nie dawaj rodzinie podopiecznego powodów do wypowiedzenia.
 • Kłamstwo ma krótkie nogi, powiedz nam że palisz, a może uda nam się znaleźć dla Ciebie dom przyjazny palaczom.

Pracodawcą jest agencja zatrudnienia Work Express Sp. z o.o. Agencja zawiera umowę z osobą poszukującą pracy, przez co staje jej pracodawcą, z tą różnicą, że praca nie jest wykonywana w siedzibie agencji, ale na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu, do którego osoba jest kierowana przez agencję. Może to być również osoba prywatna, np. rodzina podopiecznego. Pracownik, podpisując umowę, wyraża niejako z góry zgodę na świadczenie pracy na rzecz innego podmiotu.

Pracodawcą jest zawsze firma Work Express, oznacza to, że wszystkie sprawy, związane z wyjazdem i pobytem u rodziny należy zgłaszać do firmy Work Express. Będąc w Polsce – do działu rekrutacji, przebywając na terenie Niemiec – do działu koordynacji.

KOORDYNACJA – KONTAKT Z ZA GRANICY DLA OPIEKUNEK

Jest w stałym kontakcie z pracownikiem w Niemczech. Organizuje dojazd do Niemiec oraz ustala termin zjazdu do Polski. Wszystkie problemy, wątpliwości trzeba niezwłocznie zgłaszać do koordynatora.

Telefony pod które można dzwonić:

 • tel.: +48 32 7215 733
 • tel.: +48 32 7215 712
 • tel.: +48 32 7758 863

tel.: +48 504 004 771 – TELEFON ALARMOWY CAŁODOBOWY!

TYLKO W NAGŁYCH SYTUACJACH typu:

 • śmierć Podopiecznego,
 • nagła sytuacja losowa np. śmierć/ wypadek w rodzinie,
 • nagła choroba Pracownika,
 • opóźniony autobus.

Od 1 maja 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 200 z 07.06.2004r.). Zgodnie z nim maksymalny okres oddelegowania wynosi 24 miesięcy. Po tym okresie następuje obowiązkowa przerwa, trwająca 2 miesiące i 1 dzień (źródło: wytyczne ZUS).

Przede wszystkim, przygotowania należy rozpocząć już po podpisaniu umowy. Wtedy masz już pewność, że wyjazd dojdzie do skutku i że będzie on zgodny z prawem.

Dokumenty

Zacznij od nich, dzięki temu będziesz spać spokojnie. Oto lista dokumentów, jakie należy zabrać ze sobą.

 • Dowód Osobisty. Jest podstawowym dokumentem dzięki któremu możemy poruszać się na obszarze wszystkich państw, które należą do Unii Europejskiej. Dowód przyda Ci się również, przy załatwianiu formalności związanych z meldunkiem, przy wizycie u lekarza. Jest najważniejszym dokumentem jaki musisz zabrać wraz z sobą. Pamiętaj! Dowody osobiste nowej serii, posiadają datę ważności. Sprawdź, przed wyjazdem czy Twój dowód jest ważny, brak ważnego dowodu może doprowadzić do deportacji.
 • Odpis aktu urodzenia dzieci. Można go wziąć, ale nie trzeba. Może być potrzebny, jeżeli opiekunka, która podjęła legalną pracę w opiece w Niemczech i będzie chciała starać się o niemiecki zasiłek dla dzieci. Metryki koniecznie muszą być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego.
 • Odpis aktu małżeństwa. Może okazać się potrzebny, gdy współmałżonek opiekunki również pracuje w Niemczech. Opiekunka może wtedy składać roczne rozliczenia razem z mężem.
 • Zdjęcia biometryczne. Jeśli macie taki kaprys można je ze sobą wziąć, ale nie są niezbędne. Takie zdjęcia mogą być przydatne w niektórych sytuacjach urzędowych lecz z wykonaniem takiego zdjęcia nie ma problemu na miejscu, warto jednak pamiętać że jego wykonanie będzie droższe na terenie Niemiec.

Bankowość i pieniądze

Gotówka

Każda opiekunka wyjeżdżająca za granice ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, odpowiada za to rodzina podopiecznego. Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji losowych, dlatego doradzamy naszym opiekunkom, aby nigdy nie wyjeżdżały bez „kieszonkowego”. Ile pieniędzy ze sobą zabrać? To sprawa bardzo indywidualna, ale aby poczuć się bezpiecznie, należy mieć przy sobie minimum 150 Euro w gotówce.

Pamiętaj!

Nigdy nie masz pewności, czy w okolicy twojego pracodawcy znajduje się kantor, dlatego dla pewności wymień pieniądze w Polsce i zabierz ze sobą Euro.

Konto walutowe

Jest to najbardziej uniwersalny sposób zarządzania pieniędzmi. Wypłacamy wynagrodzenie zarówno w Euro jak i w PLN. Jeśli posiadasz konto walutowe, otrzymasz wynagrodzenie w Euro, jeśli posiadasz polskie konto bankowe, wynagrodzenie przyjdzie do Ciebie już w złotówkach. Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoich zwolenników. My polecamy jednak konto walutowe. Po założeniu takiego konta, otrzymujesz wypłatę w Euro. Jakie są zalety tego rozwiązania:

 • Możesz samodzielnie wymieniać pieniądze, po optymalnym Twoim zdaniem, kursie.
 • Przelewać środki na inne konta, również te o polskiej walucie.
 • Wybierać gotówkę z bankomatów na terenie wszystkich krajów UE.

Ubrania i kosmetyki

Ubrania

Zasada jest prosta, pakując się pamiętaj, że twoja garderoba jest Twoja wizytówką. Spraw aby zabrane przez Ciebie rzeczy były wygodne, schludne i uniwersale. Dostosuj swoje stroje do pogody jaka panuje w miejscu, do którego wyjeżdżasz. Pamiętaj też aby mieć wystarczająca ilość świeżej bielizny i ręczników jak również wygodny strój do spania.

Kosmetyki

Zabierz kosmetyki pielęgnacyjne do mycia, do włosów, do skóry i paznokci a także do zębów i makijażu (jeśli się malujesz). Jeśli nie planujesz oszczędzać, możesz kupić wszystkie te artefakty na miejscu. Musisz jednak pamiętać, że są one stosunkowo drogie. Pamiętaj też o przyrządach do higieny takich jak szczoteczka do zębów, szczotka lub grzebień do włosów, nożyczki lub/i cążki do paznokci.

Lekarstwa

Jeśli bierzesz jakieś lekarstwa, pamiętaj aby zabrać je ze sobą w wystarczającej ilości. Lepiej unikać niepotrzebnych wizyt w niemieckich placówkach służby zdrowia. Najlepiej przed wyjazdem wybierz się do lekarza i przedstaw mu swoją sytuację tak, aby przepisał Ci receptę na lekarstwa, które będą Ci niezbędne przez cały okres trwania kontraktu.

Telefon

Dla każdej osoby, decydującej się na pracę z dala od rodziny, ważna jest możliwość kontaktowania się z nią i to tak często jak to możliwe. Stąd mały poradnik dzwoniącego do Polski.

Jak dzwonić tanio i długo jeśli nie masz dostępu do Internetu?

Niezawodni są tu Tani operatorzy. Tacy jak Lycamobile, Blauworld czy ALDI TALK.

Wystarczy mieć telefon komórkowy bez simlocka aby muc do nie go włożyć kartę sim. Działa to na takiej samej zasadzie, jak starter ( czyli wkładana karta SIM) doładowywana następnie kodami aktywacyjnymi, za które wcześniej zapłacimy.

Pamiętaj!

 • Wyjeżdżając do Niemiec, upewnij się, że na Twoim telefonie telefon nie ma zainstalowanego simlocka.
 • Kartę możesz kupić w Polsce w niektórych sklepach internetowych oraz na terenie Niemiec. Warto w tym celu przygotować sobie kilka Euro.
 • Zapytaj rodzinę u której mieszkasz, czy możesz dzwonić do Polski z ich telefonu stacjonarnego. Niektórzy niemieccy operatorzy oferują dodatkową usługę, dzięki której za jedyne 3,94 Euro miesięcznie, masz możliwość rozmawiania bez ograniczeń, ze wszystkimi numerami stacjonarnymi w UE. Jeśli Twoje kontakty z rodziną są poprawne, zapytaj czy byliby w stanie wykupić tą usługę. Z doświadczenia wiemy, że rodziny dokupują takie pakiety jeśli je się poprosi.
 • Możesz, zapytać o taką możliwość już na etapie rozmowy rekrutacyjnej lub przez telefon, rozmawiając z rodziną podopiecznego, do której się wybierasz.

Jak dzwonić tanio i długo przez Internet?

Skype, Skype i jeszcze raz Skype. Czyli program/ aplikacja do zainstalowania na komputerze/ smartphone/ tablecie.

Chcesz zobaczyć i usłyszeć bliskich?

Masz taka możliwość dzięki rozmową wideo. Szczerze polecamy to rozwiązanie. Co jest potrzebne? Dwa komputery/ smartphone/ tablety, opcjonalnie kamerka i mikrofon. Większość laptopów ma już wmontowaną kamerę i mikrofon, jeśli mają Państwo komputer stacjonarny, warto dokupić do niego mikrofon i kamerkę. Taki zakup to wydatek rzędu 80- 100 złotych. Ale opłaca się, bo za rozmowy wideo nie trzeba płacić.

Chcesz zadzwonić na komórkę lub telefon stacjonarny?

Wystarczy wykupić odpowiedni abonament Skype, w pakiecie „Polska połączenia z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi”. Do dzwonienia w zależności może posłużyć Ci: komputer, smartphone lub tablet. Aby zadzwonić wystarczy do aplikacji wprowadzić właściwy numer i nacisnąć zieloną słuchawkę.

Porozmawiaj z koordynatorem

Jeszcze przed wyjazdem, zapytaj koordynatora czy rodzina do której jedziesz ma Internet. Jeśli tak, zabierz swój laptop, tablet. Jeszcze przed wyjazdem, możesz zainstalować Skype, jeśli nie wiesz za bardzo jak to zrobić, poproś o to córkę/ syna, na pewno będą wiedzieli jak to zrobić, przy okazji naucza Cię obsługi tego narzędzia.

Zabierz z sobą upominek

Mówi się, że tylko raz można zrobić pierwsze wrażenie, dlatego trzeba je robić jak najlepsze. Dobrym sposobem na przełamanie lodów, jest podarowanie drobnego upominku. Mogą to być czekoladki, oscypek lub wełniane kapcie (unikaj procentów – to może zostać źle odebrane) Jeśli masz zdolności manualne i haftujesz, podaruj serwetkę, jeśli robisz na drutach szalik. Takie podarunki potrafią zdziałać PR-owe cuda.

Jeżeli opiekunka osób starszych posiada legalne zatrudnienie w Niemczech, co jest jednoznaczne z podpisaniem umowy o pracę, ma prawo do zwolnienia lekarskiego.

Jak to działa?

Dokładnie tak samo jak w Polsce. Idziesz do państwowej przychodni zdrowia w Niemczech. Rejestrujesz się do lekarza pierwszego kontaktu (aby się zrejestrować koniecznie musisz mieć ze sobą EKUZ lub zaświadczenie o jej wystawianiu). Lekarz ocenia Twój stan zdrowia i wystawia zwolnienie. Co dalej? Najszybciej jak to możliwe, powiadom swojego koordynatora. Prześlij zwolnienie lekarskie na wskazany przez niego adres i zdrowiej.

Czy opiekunka, która otrzyma zwolnienie lekarskie musi wrócić do kraju?

Nie. Opiekunka która otrzymała zwolnienie od niemieckiego lekarza, może ten czas spędzić u rodziny, u której pracuje. Nie jest też obciążana dodatkowymi kosztami związanymi z pobytem.

Czy opiekunce zostanie wypłacona wypłata za czas choroby?

Tak. Opiekunka otrzyma 80% należności. Za wypłacenie tych pieniędzy odpowiedzialna jest agencja.

Może się zdarzyć, że opiekunka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności finansowej. Nie dzieje się to bez powodu, oto kilka przyczyn:

 • Zniszczenia, których opiekunka dopuściła się pod wpływem alkoholu lub innych substancji halucynogennych.
 • Wysokie rachunki, za Internet i telefon, będące wynikiem korzystania z tychże, przez opiekunkę, bez zgody właściciela.
 • Opiekunka odpowiedzialna będzie również, za zniszczenie sprzętu RTV i AGD, nawet jeśli nie zrobiła tego umyślnie.

Pamiętaj!

Jeśli szkody, które zostaną wyrządzone będą wyższe niż trzykrotność otrzymywanego wynagrodzenia, odpowiedzialność z finansowej, przenosi się na odpowiedzialność cywilno-prawną.

Myślisz, że ta praca
jest dla Ciebie?

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin

Administratorem Państwa danych osobowych jest LogistykaPL sp. z o. o. z siedzibą w Koziegłowach, ul. Warszawska 1, 42-350 Koziegłowy. Podane dobrowolnie dane będą przetwarzane w celu korzystania z formularza kontaktowego. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania.


przewiń w dół